Прејди на содржината

Зотрум

Координати: 53°07′0″N 9°13′0″E / 53.11667° СГШ; 9.21667° ИГД / 53.11667; 9.21667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зотрум
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Зотрум
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Зотрум
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Зотрум
Грб на Зотрум
Зотрум во рамките на Германија
Зотрум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зотрум
Месни единици 3
Градоначалник Ханс-Јирген Кран (ДХС)
Основни податоци
Површина 28,58 км2
Надм. височина 20 м
Население 6.522 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 228 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27367
Повик. бр. 04264
Портал www.sottrum.de
Местоположба на Зотрум во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°07′0″N 9°13′0″E / 53.11667° СГШ; 9.21667° ИГД / 53.11667; 9.21667

Зотрум (германски: Sottrum) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 11 километри западно од окружниот град Ротенбург на Виме и 30 километри источно од Бремен.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на надморска височина од 20 метри. Општината се протега 2 километри север-југ и 1,5 километри запад-исток.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓаат местата Зотрум, Штукенборстел и Еферингхаузен. Штукенборстел и Еферингхаузен биле припоени кон општината Зотрум на 1 март 1974 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]