Грос Мекелзен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Мекелзен
Грос Мекелзен is located in Германија
Грос Мекелзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зитензен
Месни единици 2
Градоначалник Дирк Детјен (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,34 км2
Надм. височина 35 м
Население 510 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27419
Повик. бр. 04282
Портал www.sittensen.de
Местоположба на Грос Мекелзен во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°17′0″N 9°27′0″E / 53.28333° СГШ; 9.45000° ИГД / 53.28333; 9.45000Координати: 53°17′0″N 9°27′0″E / 53.28333° СГШ; 9.45000° ИГД / 53.28333; 9.45000

Грос Мекелзен (германски: Groß Meckelsen) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Грос Мекелзен се наоѓа на реката Осте. Потокот Раме, кој извира во општината Зауензик, се влева кај Грос Мекелзен во Осте.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината покрај главното место Грос Мекелзен припаѓа и местото Кумилен.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со Клајн Мекелзен, Зитензен, Хамерзен и Елсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]