Зауензик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зауензик
Градба во Зауензик
Градба во Зауензик
Зауензик is located in Германија
Зауензик
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Апензен
Месни единици 3
Градоначалник Ролф Зур (ДХС)
Основни податоци
Површина 31,37 км2
Надм. височина 36 м
Население 2.530 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21644
Повик. бр. 04169
Портал www.sauensiek.de
Местоположба на Зауензик во рамките на округот Штаде
Карта
Координати 53°23′0″N 9°36′0″E / 53.38333° СГШ; 9.60000° ИГД / 53.38333; 9.60000Координати: 53°23′0″N 9°36′0″E / 53.38333° СГШ; 9.60000° ИГД / 53.38333; 9.60000

Зауензик (германски: Sauensiek; долногермански: Sounsiek) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Во општината се наоѓа Литберг, највисоката точка во округот Штаде. Има височина од 65 метри и е прогласено за заштитена зона.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

На север општината Зауензик се граничи со општините Бекдорф и Апензен. На запад се граничи со општините Алерштет и Харзефелд. На исток се граничи со општини од округот Харбург, како Регесбостел и Халфесбостел. На југ се граничи со општините од округот Ротенбург, како Вонсте и Фирден.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Зауензик се состои од три места. Покрај главното место Зауензик, кон кого припаѓаат и Лее, Бреденхорн и Бокхорст, во општините влегуваат и местата Вигерзен и Ревенае-Камербуш.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]