Долерн

Координати: 53°32′20″N 9°33′0″E / 53.53889° СГШ; 9.55000° ИГД / 53.53889; 9.55000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Долерн
Воздушен поглед на Долерн
Воздушен поглед на Долерн
Воздушен поглед на Долерн
Грб на Долерн
Долерн во рамките на Германија
Долерн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Хорнебург
Градоначалник Вилфрид Елерс (СДП)
Основни податоци
Површина 11,96 км2
Надм. височина 17 м
Население 2.242 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 187 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21739
Повик. бр. 04163
Портал horneburg.de
Местоположба на Долерн во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°32′20″N 9°33′0″E / 53.53889° СГШ; 9.55000° ИГД / 53.53889; 9.55000

Долерн (германски: Dollern) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Долерн се наоѓа на западното устие на реката Елба, околу 28 километри оддалечен од Хамбург, сместен помеѓу градовите Штаде (12 км) и Букстехуде (14 км).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]