Гросенверден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросенверден
Селската црква во Гросенверден
Селската црква во Гросенверден
Селската црква во Гросенверден
Грб на Гросенверден
Гросенверден во рамките на Германија
Гросенверден
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Олдендорф-Химелпфортен
Градоначалник Бернхард Вит (СГ)
Основни податоци
Површина 12,35 км2
Надм. височина 0 м
Население 464 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21712
Повик. бр. 04775
Портал www.himmelpforten.de
Местоположба на Гросенверден во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°40′51″N 9°15′32″E / 53.68083° СГШ; 9.25889° ИГД / 53.68083; 9.25889Координати: 53°40′51″N 9°15′32″E / 53.68083° СГШ; 9.25889° ИГД / 53.68083; 9.25889

Гросенверден (германски: Großenwörden; долногермански: Grootwöörn) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на реката Осте.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]