Нојенкирхен (Алтес Ланд)

Координати: 53°31′0″N 9°36′0″E / 53.51667° СГШ; 9.60000° ИГД / 53.51667; 9.60000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојенкирхен (Алтес Ланд)
Воздушен поглед на Нојенкирхен
Воздушен поглед на Нојенкирхен
Воздушен поглед на Нојенкирхен
Грб на Нојенкирхен (Алтес Ланд)
Нојенкирхен (Алтес Ланд) во рамките на Германија
Нојенкирхен (Алтес Ланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Лие
Градоначалник Рајнхард Мајер (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,04 км2
Надм. височина 10 м
Население 803 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21640
Повик. бр. 04142
Портал www.luehe-online.de
Местоположба на Нојенкирхен (Алтес Ланд) во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°31′0″N 9°36′0″E / 53.51667° СГШ; 9.60000° ИГД / 53.51667; 9.60000

Нојенкирхен (германски: Neuenkirchen; долногермански: Neekark) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во областа Алтес Ланд, една од најголемите области со овошни дрвја во Европа, непосредно сместена на реката Лие помеѓу градовите Штаде и Хамбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]