Гринендајх

Координати: 53°34′0″N 9°37′0″E / 53.56667° СГШ; 9.61667° ИГД / 53.56667; 9.61667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гринендајх
Воздушен поглед на Гринендајх
Воздушен поглед на Гринендајх
Воздушен поглед на Гринендајх
Грб на Гринендајх
Гринендајх во рамките на Германија
Гринендајх
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Лие
Градоначалник Инге Масов-Олтерман (СГ)
Основни податоци
Површина 3,93 км2
Надм. височина 0−2 м
Население 1.882 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 479 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21720
Повик. бр. 04142, 04141
Портал www.luehe.de
Местоположба на Гринендајх во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°34′0″N 9°37′0″E / 53.56667° СГШ; 9.61667° ИГД / 53.56667; 9.61667

Гринендајх (германски: Grünendeich; долногермански: Greundiek) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Старото име на Гринендајх е Гронендике, кое било користено во XV и XVI век. Се верува дека името има долногерманско потекло и означува „на зелената брана“ (am grönen dīke).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. „Ortsnamen - Übersicht für den Buchstaben G“. 2016-12-02. Архивирано од изворникот на 2016-12-02. Посетено на 2020-02-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]