Балје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Балје
Селската црква во Балје
Селската црква во Балје
Грб на Балје
Балје is located in Германија
Балје
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Нордкединген
Градоначалник Херман Беш (ДХС)
Основни податоци
Површина 58,09 км2
Надм. височина 2 м
Население 928 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21730
Повик. бр. 04752, 04753
Портал www.nordkehdingen.de
Местоположба на Балје во рамките на округот Штаде
Карта
Координати 53°49′58″N 9°08′7″E / 53.83278° СГШ; 9.13528° ИГД / 53.83278; 9.13528Координати: 53°49′58″N 9°08′7″E / 53.83278° СГШ; 9.13528° ИГД / 53.83278; 9.13528

Балје (германски: Balje) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Балје се наоѓа во областа Кединген, помеѓу реките Осте и Елба. Градот Брунсбител се наоѓа на спротивниот брег од реката Елба. Местото се наоѓа на германскиот пат на фериботите.

Балје се граничи на запад со Нојхаус и Белум, на југ со Геферсдорф и на исток со Едеркварт и Крумендајх.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Балје припаѓаат следниве места:

 • Елбдајх
 • Херне
 • Нојенхоф
 • Алтенвиш
 • Кукенбител
 • Миленвиш
 • Виш
 • Фелдхоф
 • Фауленхофе
 • Аусендајх
 • Велкен
 • Балјердорф
 • Ритерсхаузен
 • Зидердајх-Вест
 • Зидердајх-Ост
 • Розенкранц
 • Хинкенбител
 • Егеркамп
 • Брајтендајх
 • Ветердајх
 • Хулен (птичји резерват)
 • Ајердорф

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]