Прејди на содржината

Фреденбек

Координати: 53°31′33″N 9°24′26″E / 53.52583° СГШ; 9.40722° ИГД / 53.52583; 9.40722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фреденбек
Воденица Фреденбек
Воденица Фреденбек
Воденица Фреденбек
Грб на Фреденбек
Фреденбек во рамките на Германија
Фреденбек
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Фреденбек
Месни единици 4
Градоначалник Ханс-Улрих Шумахер (СДП)
Основни податоци
Површина 48,57 км2
Надм. височина 10 м
Население 6.175 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 127 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21717
Повик. бр. 04149
Портал www.fredenbeck.de
Местоположба на Фреденбек во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°31′33″N 9°24′26″E / 53.52583° СГШ; 9.40722° ИГД / 53.52583; 9.40722

Фреденбек (германски: Fredenbeck; долногермански: Freenbeek) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Фреденбек се наоѓа помеѓу Хамбург и Бремен. Областа околу него е земјоделска.

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Кон општината Фреденбек припаѓаат местата:

  • Фреденбек (порано Грос и Клајн Фреденбек)
  • Швинге
  • Ведел
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]