Вишхафен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вишхафен
Воздушен поглед на Вишхафен
Воздушен поглед на Вишхафен
Грб на Вишхафен
Вишхафен is located in Германија
Вишхафен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Нордкединген
Месни единици 6
Градоначалник Бернд Титје (ДХС)
Основни податоци
Површина 33,68 км2
Надм. височина 1 м
Население 2.976 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21737
Повик. бр. 04770, 04779
Портал www.nordkehdingen.de
Местоположба на Вишхафен во рамките на округот Штаде
Карта
Координати 53°46′14″N 9°18′58″E / 53.77056° СГШ; 9.31611° ИГД / 53.77056; 9.31611Координати: 53°46′14″N 9°18′58″E / 53.77056° СГШ; 9.31611° ИГД / 53.77056; 9.31611

Вишхафен (германски: Wischhafen; долногермански: Wischhoben) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со реката Елба на север. На исток се наоѓа островот Краутзанд, поранешна општина, како и општината Дрохтерсен. На југозапад се наоѓа Остен, додека на северозападно се наоѓа Едеркварт и Фрајбург.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Вишхафен припаѓаат следниве места:

  • Хамелверден
  • Вишхафен
  • Нојланд
  • Волфсбрухермор
  • Нојландермор
  • Хамелверденермор

Покрај овие места, во општината влегуваат имотите Алтендорф, Дезехоф, Хамелверденер Дефензионсдајх, Холенвег, Холенвиш, Холердајх, Кеквег, Шинкел (делумно) и Волфсбрух.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]