Едеркварт

Координати: 53°48′14″N 9°14′58″E / 53.80389° СГШ; 9.24944° ИГД / 53.80389; 9.24944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Едеркварт
Црква во Едеркварт
Црква во Едеркварт
Црква во Едеркварт
Грб на Едеркварт
Едеркварт во рамките на Германија
Едеркварт
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Нордкединген
Градоначалник Јерг Олденбург (ДХС)
Основни податоци
Површина 37,1 км2
Надм. височина 0 м
Население 1.023 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21734
Повик. бр. 04779
Портал www.oederquart.de
Местоположба на Едеркварт во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°48′14″N 9°14′58″E / 53.80389° СГШ; 9.24944° ИГД / 53.80389; 9.24944

Едеркварт (германски: Oederquart) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]