Хорнебург

Координати: 53°30′34″N 9°34′30″E / 53.50944° СГШ; 9.57500° ИГД / 53.50944; 9.57500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хорнебург
Црквата во Хорнебург
Црквата во Хорнебург
Црквата во Хорнебург
Грб на Хорнебург
Хорнебург во рамките на Германија
Хорнебург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Хорнебург
Градоначалник Ханс-Јирген Детје (ДХС)
Основни податоци
Површина 17,13 км2
Надм. височина 12 м
Население 6.415 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 374 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21640
Повик. бр. 04163
Портал www.horneburg.de
Местоположба на Хорнебург во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°30′34″N 9°34′30″E / 53.50944° СГШ; 9.57500° ИГД / 53.50944; 9.57500

Хорнебург (германски: Horneburg; долногермански: Hornborg) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општини со кои се граничи се Долерн, Блидерсдорф и Нотенсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]