Дајнсте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дајнсте
Грб на Дајнсте
Дајнсте is located in Германија
Дајнсте
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Фреденбек
Месни единици 2
Градоначалник Маријане Вибуш (ДХС)
Основни податоци
Површина 27,25 км2
Надм. височина 19 м
Население 2.091 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21717
Повик. бр. 04149
Портал www.fredenbeck.de
Местоположба на Дајнсте во рамките на округот Штаде
Карта
Координати 53°32′0″N 9°26′0″E / 53.53333° СГШ; 9.43333° ИГД / 53.53333; 9.43333Координати: 53°32′0″N 9°26′0″E / 53.53333° СГШ; 9.43333° ИГД / 53.53333; 9.43333

Дајнсте (германски: Deinste; долногермански: Deinst) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Дајнсте се состои од две места. Покрај главното место Дајнсте, во општината влегува и местото Дајнсте и Хелмсте.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]