Прејди на содржината

Хама (Долна Саксонија)

Координати: 53°38′0″N 9°23′0″E / 53.63333° СГШ; 9.38333° ИГД / 53.63333; 9.38333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хама
Општинско собрание
Општинско собрание
Општинско собрание
Грб на Хама
Хама во рамките на Германија
Хама
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Олдендорф-Химелпфортен
Градоначалник Штефан Холст (OLH)
Основни податоци
Површина 29,29 км2
Надм. височина 9 м
Население 3.165 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21714
Повик. бр. 04144
Портал www.hammah.de
Местоположба на Хама во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°38′0″N 9°23′0″E / 53.63333° СГШ; 9.38333° ИГД / 53.63333; 9.38333

Хама (германски: Hammah) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]