Хајнбокел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајнбокел
Грб на Хајнбокел
Хајнбокел is located in Германија
Хајнбокел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Олдендорф-Химелпфортен
Месни единици 2
Градоначалник Андреас Хак
Основни податоци
Површина 22,7 км2
Надм. височина 15 м
Население 1.373 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21726
Повик. бр. 04144, 04149
Портал www.samtgemeinde-oldendorf.de
Местоположба на Хајнбокел во рамките на округот Штаде
Карта
Координати 53°34′19″N 9°20′34″E / 53.57194° N; 9.34278° E / 53.57194; 9.34278Координати: 53°34′19″N 9°20′34″E / 53.57194° N; 9.34278° E / 53.57194; 9.34278

Хајнбокел (германски: Heinbockel) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Хајнбокел припаѓаат следниве места:

  • Хајнбокел
  • Хагена

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]