Прејди на содржината

Мителнкирхен

Координати: 53°33′0″N 9°37′0″E / 53.55000° СГШ; 9.61667° ИГД / 53.55000; 9.61667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мителнкирхен
Воздушен поглед на Мителнкирхен
Воздушен поглед на Мителнкирхен
Воздушен поглед на Мителнкирхен
Грб на Мителнкирхен
Мителнкирхен во рамките на Германија
Мителнкирхен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Лие
Градоначалник Јоахим Штреквалт (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,02 км2
Надм. височина 1 м
Население 1.138 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 162 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21720
Повик. бр. 04142
Портал www.luehe-online.de
Местоположба на Мителнкирхен во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°33′0″N 9°37′0″E / 53.55000° СГШ; 9.61667° ИГД / 53.55000; 9.61667

Мителнкирхен (германски: Mittelnkirchen; долногермански: Mittelskark) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во областа Алтес Ланд, една од најголемите области со овошни дрвја во Европа, непосредно сместена на реката Лие помеѓу градовите Штаде и Хамбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]