Кутенхолц

Координати: 53°29′0″N 9°20′0″E / 53.48333° СГШ; 9.33333° ИГД / 53.48333; 9.33333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кутенхолц
Црквата „Св. Петар“ во селото Мулсум
Црквата „Св. Петар“ во селото Мулсум
Црквата „Св. Петар“ во селото Мулсум
Грб на Кутенхолц
Кутенхолц во рамките на Германија
Кутенхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Фреденбек
Месни единици 5
Градоначалник Герхард Зеба (ДХС)
Основни податоци
Површина 68,17 км2
Надм. височина 24 м
Население 4.596 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 27449
Повик. бр. 04762
Портал www.kutenholz.de
Местоположба на Кутенхолц во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°29′0″N 9°20′0″E / 53.48333° СГШ; 9.33333° ИГД / 53.48333; 9.33333

Кутенхолц (германски: Kutenholz; долногермански: Kutenholt) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Кутенхолц се наоѓа во западниот дел на округот, на окружната граница со Ротенбург, југозападно од Хамбург и источно од Бремен. Соседни градови се Штаде (16 км) и Бремерферде (15 км).

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кутенхолц се состои од пет места. Покрај главното место Кутенхолц, во општината влегуваат и местата Мулсум, Задерсдорф, Есел, Аспе и Буленхолц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]