Баргштет (Долна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Баргштет
Црквата во Баргштет
Црквата во Баргштет
Грб на Баргштет
Баргштет is located in Германија
Баргштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Харзефелд
Месни единици 2
Градоначалник Томас Вибуш (ДХС)
Основни податоци
Површина 26,45 км2
Надм. височина 19 м
Население 2.041 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21698
Повик. бр. 04164
Портал www.harsefeld.de
Местоположба на Баргштет во рамките на округот Штаде
Карта
Координати 53°27′39″N 9°26′55″E / 53.46083° СГШ; 9.44861° ИГД / 53.46083; 9.44861Координати: 53°27′39″N 9°26′55″E / 53.46083° СГШ; 9.44861° ИГД / 53.46083; 9.44861

Баргштет (германски: Bargstedt; долногермански: Bars) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Баргштет се наоѓа југозападно од Хамбург. Низ местото тече потокот Ауе.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Баргштет припаѓаат следниве места:

  • Баргштет
  • Оренсен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]