Јорк (Германија)

Координати: 53°32′4″N 9°40′54″E / 53.53444° СГШ; 9.68167° ИГД / 53.53444; 9.68167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јорк (Германија)
Општинското собрание
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Јорк (Германија)
Јорк (Германија) во рамките на Германија
Јорк (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Месни единици 7
Градоначалник Матијас Рил (независен)
Основни податоци
Површина 62,27 км2
Надм. височина 4 м
Население 12.175 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 196 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21635
Повик. бр. 04162
Портал www.jork.de
Местоположба на Јорк (Германија) во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°32′4″N 9°40′54″E / 53.53444° СГШ; 9.68167° ИГД / 53.53444; 9.68167

Јорк (германски: Jork; долногермански: Jörk) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на југозападната граница со градот Хамбург и е средиште на областа Алтес Ланд, една од најголемите области со овошни дрвја во Европа.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на левиот брег на реката Елба.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Јорк се состои од следниве места:

  1. Борстел (со Лие)
  2. Естебриге
  3. Хофе (Клајн и Грос Хофе)
  4. Јорк (главното место)
  5. Кениграјх (со Лесвиг)
  6. Ладекоп
  7. Моренде

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]