Апензен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Апензен
Селската црква
Селската црква
Грб на Апензен
Апензен is located in Германија
Апензен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Апензен
Месни единици 2
Градоначалник Франк Буххолц (СГ)
Основни податоци
Површина 20,74 км2
Надм. височина 39 м
Население 4.440 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 214 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21641
Повик. бр. 04167
Портал www.apensen.de
Местоположба на Апензен во рамките на округот Штаде
Карта
Координати 53°26′9″N 9°36′56″E / 53.43583° СГШ; 9.61556° ИГД / 53.43583; 9.61556Координати: 53°26′9″N 9°36′56″E / 53.43583° СГШ; 9.61556° ИГД / 53.43583; 9.61556

Апензен (германски: Apensen; долногермански: Obbens) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

На југ општината се граничи со општините Бекдорф и Зауензик. На североисток се наоѓа градот Букстехуде. На запад се граничи со општината Харзефелд.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Апензен се состои од главното истоимено место и местото Грундолдендорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]