Краненбург (Осте)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Краненбург
Брана во близина на Броберген
Брана во близина на Броберген
Брана во близина на Броберген
Грб на Краненбург
Краненбург во рамките на Германија
Краненбург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Олдендорф-Химелпфортен
Месни единици 2
Градоначалник Маргита Бертрам (RG Краненбург)
Основни податоци
Површина 14,21 км2
Надм. височина 3 м
Население 762 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21726
Повик. бр. 04140
Портал www.samtgemeinde-oldendorf.de
Местоположба на Краненбург во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°36′0″N 9°12′0″E / 53.60000° СГШ; 9.20000° ИГД / 53.60000; 9.20000Координати: 53°36′0″N 9°12′0″E / 53.60000° СГШ; 9.20000° ИГД / 53.60000; 9.20000

Краненбург (германски: Kranenburg) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на реката Осте.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Краненбург припаѓаат следниве места:

  • Краненбург
  • Броберген

Обете места се наоѓаат на десниот брег на Осте.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]