Алерштет

Координати: 53°24′25″N 9°27′10″E / 53.40694° СГШ; 9.45278° ИГД / 53.40694; 9.45278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алерштет
Црквата во Алерштет
Црквата во Алерштет
Црквата во Алерштет
Грб на Алерштет
Алерштет во рамките на Германија
Алерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Харзефелд
Месни единици 8
Градоначалник Уве Арнт (СГ)
Основни податоци
Површина 62,45 км2
Надм. височина 37 м
Население 5.533 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21702
Повик. бр. 04166
Портал www.ahlerstedt.de
Местоположба на Алерштет во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°24′25″N 9°27′10″E / 53.40694° СГШ; 9.45278° ИГД / 53.40694; 9.45278

Алерштет (германски: Ahlerstedt; долногермански: Ohlers) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Алерштет се наоѓа југозападно од Хамбург и источно од Бремен, на самата кружна граница со Ротенбург. Соседни градови се Штаде, Букстехуде и Цефен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Алерштет припаѓаат следниве места:

  • Алерштет
  • Аренсмор (поделен на Аренсмор-Норд, -Ост и -Вест)
  • Аренсволде
  • Бокел
  • Какербек со Какербек-Достхоф и Бокхолт
  • Ерсдорф со Коленхаузен
  • Отендорф со Клетен
  • Вангерсен со Клајн Вангерсен и Хоенхаузен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]