Прејди на содржината

Холерн-Твиленфлет

Координати: 53°36′0″N 9°32′0″E / 53.60000° СГШ; 9.53333° ИГД / 53.60000; 9.53333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Холерн-Твиленфлет
Воздушен поглед на Холерн-Твиленфлет
Воздушен поглед на Холерн-Твиленфлет
Воздушен поглед на Холерн-Твиленфлет
Грб на Холерн-Твиленфлет
Холерн-Твиленфлет во рамките на Германија
Холерн-Твиленфлет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Лие
Месни единици 3
Градоначалник Тимо Герке
Основни податоци
Површина 20,46 км2
Надм. височина 0−2 м
Население 3.387 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 166 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21723
Повик. бр. 04141
Портал www.luehe-online.de
Местоположба на Холерн-Твиленфлет во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°36′0″N 9°32′0″E / 53.60000° СГШ; 9.53333° ИГД / 53.60000; 9.53333

Холерн-Твиленфлет (германски: Hollern-Twielenfleth; долногермански: Hullern-Twielenfleth) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во областа Алтес Ланд, една од најголемите области на овошни дрвја во Европа, непосредно на реката Елба помеѓу градовите Штаде и Хамбург.

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Освен обете места Холерн и Твиленфлет, кон општината припаѓа и местото Басенфлет.

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]