Прејди на содржината

Диденбител

Координати: 53°35′28″N 9°21′0″E / 53.59111° СГШ; 9.35000° ИГД / 53.59111; 9.35000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Диденбител
Ветерница во Грефенмор
Ветерница во Грефенмор
Ветерница во Грефенмор
Грб на Диденбител
Диденбител во рамките на Германија
Диденбител
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Олдендорф-Химелпфортен
Градоначалник Клаус-Петер Борхерс-Зас (WG Диденбител)
Основни податоци
Површина 10,18 км2
Надм. височина 15 м
Население 1.044 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21709
Повик. бр. 04144
Портал www.himmelpforten.de
Местоположба на Диденбител во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°35′28″N 9°21′0″E / 53.59111° СГШ; 9.35000° ИГД / 53.59111; 9.35000

Диденбител (германски: Düdenbüttel) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Диденбител припаѓаат следниве места:

  • Диденбител
  • Грефенмор
  • Вајсенмор

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]