Брест (Долна Саксонија)

Координати: 53°27′0″N 9°23′0″E / 53.45000° СГШ; 9.38333° ИГД / 53.45000; 9.38333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брест
Воздушен поглед на Брест
Воздушен поглед на Брест
Воздушен поглед на Брест
Грб на Брест
Брест во рамките на Германија
Брест
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Харзефелд
Месни единици 3
Градоначалник Јохан Хефт (Граѓанска листа)
Основни податоци
Површина 24,57 км2
Надм. височина 29 м
Население 776 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21698
Повик. бр. 04762
Портал www.brest.de
Местоположба на Брест во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°27′0″N 9°23′0″E / 53.45000° СГШ; 9.38333° ИГД / 53.45000; 9.38333

Брест (германски: Brest) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Брест се наоѓа на средината помеѓу Букстехуде (25 км) и Бремеферде (20 км). Хамбург се наоѓа околу 60 километри од него.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Брест припаѓаат следниве места:

  • Брест
  • Рајт
  • Волерст

Покрај овие места, во општината влегуваат имотите Ам Зубек, Бреденбек, Кирхбилтен, Клајн Рајт, Клајн Волерст и Ленхорст.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]