Агатенбург

Координати: 53°33′50″N 9°31′47″E / 53.56389° СГШ; 9.52972° ИГД / 53.56389; 9.52972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Агатенбург
Замокот Агатенбург
Замокот Агатенбург
Замокот Агатенбург
Грб на Агатенбург
Агатенбург во рамките на Германија
Агатенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Хорнебург
Градоначалник Герд Алерс (WGA)
Основни податоци
Површина 11,32 км2
Надм. височина 16 м
Население 1.350 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 119 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21684
Повик. бр. 04141
Местоположба на Агатенбург во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°33′50″N 9°31′47″E / 53.56389° СГШ; 9.52972° ИГД / 53.56389; 9.52972

Агатенбург (германски: Agathenburg; долногермански: Gothenborg) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]