Хорнебург (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хорнебург (германски: Horneburg) — општинска заедница во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Хорнебург.

Општинската заедница Хорнебург се состои од следниве општини:

  1. Агатенбург
  2. Блидерсдорф
  3. Долерн
  4. Хорнебург
  5. Нотенсдорф

Координати: 53°30′N 09°34′E / 53.500° СГШ; 9.567° ИГД / 53.500; 9.567