Апензен (општинска заедница)

Координати: 53°26′N 09°37′E / 53.433° СГШ; 9.617° ИГД / 53.433; 9.617
Од Википедија — слободната енциклопедија

Апензен (германски: Apensen) — општинска заедница во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Апензен.

Општинската заедница Апензен се состои од следниве општини:

  1. Апензен
  2. Бекдорф
  3. Зауензик

53°26′N 09°37′E / 53.433° СГШ; 9.617° ИГД / 53.433; 9.617