Остхајде

Координати: 53°14′0″N 10°31′0″E / 53.23333° СГШ; 10.51667° ИГД / 53.23333; 10.51667
Од Википедија — слободната енциклопедија

Остхајде (германски: Ostheide) — општинска заедница во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Барендорф.

Грб на Остхајде

Општинската заедница Остхајде се состои од следниве општини:

  1. Барендорф
  2. Неце
  3. Рајнсторф
  4. Томасбург
  5. Фасторф
  6. Вендиш Еверн

53°14′0″N 10°31′0″E / 53.23333° СГШ; 10.51667° ИГД / 53.23333; 10.51667