Шпеле (општинска заедница)

Координати: 52°22′N 7°28′E / 52.367° СГШ; 7.467° ИГД / 52.367; 7.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Шпеле (германски: Spelle) — општинска заедница во округот Емсланд, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Шпеле.

Општинската заедница Шпеле се состои од следниве општини:

  1. Лине
  2. Шапен
  3. Шпеле

52°22′N 7°28′E / 52.367° СГШ; 7.467° ИГД / 52.367; 7.467