Хезел (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Хезел (германски: Hesel) — општинска заедница во округот Лер, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Хезел.

Општинската заедница Хезел се состои од следниве општини:

  1. Бринкум
  2. Нојкамперфен
  3. Фирел
  4. Хезел
  5. Холтланд
  6. Шверинсдорф

Координати: 53°18′N 7°36′E / 53.300° СГШ; 7.600° ИГД / 53.300; 7.600