Лутер на Баренберге (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Лутер на Баренберге (германски: Lutter am Barenberge) — општинска заедница во округот Гослар, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа северозападно од планинскиот масив Харц, околу 13 километри северозападно од градот Гослар. Нејзино седиште е градот Лутер на Баренберге.

Општинската заедница Лутер на Баренберге се состои од следниве општини:

  1. Хахаузен
  2. Лутер на Баренберге
  3. Валмоден