Везендорф (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Везендорф (германски: Wesendorf) — општинска заедница во округот Гифхорн, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Везендорф.

Општинската заедница Везендорф се состои од следниве општини:

  1. Грос Езинген
  2. Шеневерде
  3. Умерн
  4. Вагенхоф
  5. Варенхолц
  6. Везендорф