Вагенхоф

Координати: 52°32′0″N 10°31′0″E / 52.53333° СГШ; 10.51667° ИГД / 52.53333; 10.51667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вагенхоф
Влезот во Вагенхоф
Влезот во Вагенхоф
Влезот во Вагенхоф
Грб на Вагенхоф
Вагенхоф во рамките на Германија
Вагенхоф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Везендорф
Градоначалник Егон Хилебрехт (СДП)
Основни податоци
Површина 4,32 км2
Надм. височина 59 м
Население 1.170 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 271 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38559
Повик. бр. 05376
Местоположба на Вагенхоф во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°32′0″N 10°31′0″E / 52.53333° СГШ; 10.51667° ИГД / 52.53333; 10.51667

Вагенхоф (германски: Wagenhoff) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Вагенхоф се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Елм-Лапвалд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]