Прејди на содржината

Штајнхорст (Долна Саксонија)

Координати: 52°41′0″N 10°24′0″E / 52.68333° СГШ; 10.40000° ИГД / 52.68333; 10.40000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штајнхорст
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Штајнхорст
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Штајнхорст
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Штајнхорст
Грб на Штајнхорст
Штајнхорст во рамките на Германија
Штајнхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Ханкенсбител
Градоначалник Клаус-Хинрих Зингер (ДХС)
Основни податоци
Површина 57,78 км2
Надм. височина 72 м
Население 1.242 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 29367
Повик. бр. 05148
Местоположба на Штајнхорст во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°41′0″N 10°24′0″E / 52.68333° СГШ; 10.40000° ИГД / 52.68333; 10.40000

Штајнхорст (германски: Steinhorst) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Штајнхорст се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Дремлинг.

На дел од подрачјето на општината се протега заштитната област Обере Лахте, Кајнбах, Јафелбах.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината Штајнхорст се граничи на север со општината Шпракензел, на исток со општината Деделшторф, на југ со општината Грос Езинген и на запад со округот Целе.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се дели на следниве места:

  • Гут Ауермиле (североисточно од Лише
  • Лише
  • Редерло
  • Штајнхорст

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]