Мајне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајне
Црквата „Св. Стефан“ во Мајне
Црквата „Св. Стефан“ во Мајне
Црквата „Св. Стефан“ во Мајне
Грб на Мајне
Мајне во рамките на Германија
Мајне
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Папентајх
Месни единици 8
Градоначалник Уте Хајнзон-Бухман (СДП)
Основни податоци
Површина 38,73 км2
Надм. височина 79 м
Население 8.613 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 222 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38525 - 38527
Повик. бр. 05304
Портал www.gemeinde-meine.de
Местоположба на Мајне во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°23′0″N 10°32′0″E / 52.38333° СГШ; 10.53333° ИГД / 52.38333; 10.53333Координати: 52°23′0″N 10°32′0″E / 52.38333° СГШ; 10.53333° ИГД / 52.38333; 10.53333

Мајне (германски: Meine) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Папентајх.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Мајне се наоѓа во источниот дел на сојузната покраина Долна Саксонија на патот од Брауншвајг кон Линебуршкото Поле. Низ општината поминува Средногерманскиот Канал.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината Мајне на југ се граничи со градот Брауншвајг. Други соседни општини се Ретгесбител, Фордорф, Изенбител, Васбител, Калберла (сите во округот Гифхорн) и Лере (округ Хелмштет). Градовите Брауншвајг, Гифхорн и Волфсбург се оддалечени околу 10 километри од Мајне.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од местата Мајне, Абесбител, Бехтсбител, Веделхајне, Ведесбител, Грасел, Графенхорст и Онхорст, како и населбите Мајнхолц и Мартинсбител.

Историја[уреди | уреди извор]

Првото спомнување во документи на Мајне било во 1007 година. Порано селото било познато како Мајнум (Meynum). Се смета дека Мајне е многу постаро и дека е подигнато за време на Саските војни од трупите на Карло Велики. Од XI век, Мајне бил пограничен град помеѓу Бискупијата Хилдесхајм и Бискупијата Халберштат.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]