Дидерзе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дидерзе
Поглед на Дидерзе
Поглед на Дидерзе
Поглед на Дидерзе
Грб на Дидерзе
Дидерзе во рамките на Германија
Дидерзе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Папентајх
Градоначалник Рандолф Мос (СДП)
Основни податоци
Површина 7,41 км2
Надм. височина 60 м
Население 1.335 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 180 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38530
Повик. бр. 05373
Портал www.papenteich.de
Местоположба на Дидерзе во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°22′51″N 10°24′9″E / 52.38083° СГШ; 10.40250° ИГД / 52.38083; 10.40250Координати: 52°22′51″N 10°24′9″E / 52.38083° СГШ; 10.40250° ИГД / 52.38083; 10.40250

Дидерзе (германски: Didderse) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Дидерзе се наоѓа помеѓу природните паркови Елм-Лапвалд и Зидхајде на реката Окер.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Дидерзе се граничи со следниве општини (од север, надесно): Хилерзе, Аденбител, Вендебург и Едемисен.

Историја[уреди | уреди извор]

Првото документирано спомнување на Дидерзе било во 780 година. Порано, селото било познато како Тиденхузен (Tiddenhusen). По административната реформа во 1974 година, Дидерзе припаѓало на округот Пајне, во 1981 година повторно била префрлена во округот Гифхорн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]