Прејди на содржината

Обернхолц

Координати: 52°45′0″N 10°37′0″E / 52.75000° СГШ; 10.61667° ИГД / 52.75000; 10.61667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Обернхолц
Влезот во Ботендорф
Влезот во Ботендорф
Влезот во Ботендорф
Грб на Обернхолц
Обернхолц во рамките на Германија
Обернхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Ханкенсбител
Месни единици 6
Градоначалник Вернер Родевалд (независен)
Основни податоци
Површина 37,82 км2
Надм. височина 84 м
Население 830 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 29386
Повик. бр. 05832
Местоположба на Обернхолц во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°45′0″N 10°37′0″E / 52.75000° СГШ; 10.61667° ИГД / 52.75000; 10.61667

Оберхолц (германски: Obernholz) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Обернхолц се наоѓа помеѓу природните паркови Дремлинг и Зидхајде.

Соседни општини

[уреди | уреди извор]

На југ и на запад општината се граничи со општините Шпракензел, Деделшторф и Ханкенсбител, на исток со градот Витинген и на север со округот Илцен.

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Општината е составена од следниве места:

  • Ботендорф
  • Штајмке
  • Швајмке
  • Ветендорф
  • Венторф
  • Виршторф
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]