Мајнерзен

Координати: 52°28′0″N 10°22′0″E / 52.46667° СГШ; 10.36667° ИГД / 52.46667; 10.36667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајнерзен
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Мајнерзен
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Мајнерзен
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Мајнерзен
Грб на Мајнерзен
Мајнерзен во рамките на Германија
Мајнерзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Мајнерзен
Градоначалник Томас Шпанут (ДХС)
Основни податоци
Површина 53,83 км2
Надм. височина 52 м
Население 8.080 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 150 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38536
Повик. бр. 05372
Портал www.meinersen.de
Местоположба на Мајнерзен во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°28′0″N 10°22′0″E / 52.46667° СГШ; 10.36667° ИГД / 52.46667; 10.36667

Мајнерзен (германски: Meinersen) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа помеѓу реките Окер и Алер, околу 12 километри западно од Гифхорн и 25 километри југоисточно од Целе.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Мајнерзен има вкупно 8.230 жители (1 септември 2016 г.) и се протега на површина од 53,83 км2. Се состои од следниве единици (во загради нивниот број на жители, состојба 1 септември 2016 г.):[2]

 • Мајнерзен (4.051)
 • Анзен (1.234)
 • Бекелзе (172)
 • Гутсхоф Хардесе (10)
 • Хефен (62)
 • Хиненберг (28)
 • Охоф (681)
 • Пезе (468)
 • Зерсхаузен (1.482)
 • Зидерсдам (7)
 • Вармзе (35)

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Samtgemeinde Meinersen, eigene Statistik.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]