Тидише

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тидише
Лутеранската црква во Тидише
Лутеранската црква во Тидише
Лутеранската црква во Тидише
Грб на Тидише
Тидише во рамките на Германија
Тидише
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Броме
Месни единици 2
Градоначалник Виланд Бартелс (СДП)
Основни податоци
Површина 16,78 км2
Надм. височина 62 м
Население 1.287 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 77 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38473
Повик. бр. 05366
Местоположба на Тидише во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°31′0″N 10°48′0″E / 52.51667° СГШ; 10.80000° ИГД / 52.51667; 10.80000Координати: 52°31′0″N 10°48′0″E / 52.51667° СГШ; 10.80000° ИГД / 52.51667; 10.80000

Тидише (германски: Tiddische) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Тидише се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Дремлинг на Клајне Алер. Кон општината припаѓа една ексклава источно од местото Риен познато како „Тидишер Дремлинг“.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од следниве места:[2]

  • Хојтлинген (529 жит.)
  • Тидише (723 жит.)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. состојба 30 јуни 2018 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]