Лајферде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лајферде
Црквата во Лајферде
Црквата во Лајферде
Црквата во Лајферде
Грб на Лајферде
Лајферде во рамките на Германија
Лајферде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Мајнерзен
Месни единици 2
Градоначалник Уве Баумгартен (ДХС)
Основни податоци
Површина 27,88 км2
Надм. височина 62 м
Население 4.425 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 159 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38542
Повик. бр. 05373
Портал www.leiferde.de
Местоположба на Лајферде во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°26′20″N 10°26′19″E / 52.43889° СГШ; 10.43861° ИГД / 52.43889; 10.43861Координати: 52°26′20″N 10°26′19″E / 52.43889° СГШ; 10.43861° ИГД / 52.43889; 10.43861

Лајферде (германски: Leiferde) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа во триаголникот Хановер, Брауншвајг и Волфсбург. Од окружниот град Гифхорн е оддалечен само десет километри.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Лајферде е поделена на следниве единици (во заграда е нивниот број на жители, состојба 2015 г.):[2]

  • Лајферде (4.100)
  • Далдорф (450)

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Следниве општини се граничат со Лајферде (од север, надесно): Миден (Алер), Гифхорн, Рибесбител, Аденбител, Хилерзе и Мајнерзен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Gemeinde Leiferde Архивирано на 4 јануари 2014 г..

Надворешни врски[уреди | уреди извор]