Швилпер

Координати: 52°20′0″N 10°27′0″E / 52.33333° СГШ; 10.45000° ИГД / 52.33333; 10.45000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Швилпер
Поглед на Грос Швилпер
Поглед на Грос Швилпер
Поглед на Грос Швилпер
Грб на Швилпер
Швилпер во рамките на Германија
Швилпер
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Папентајх
Месни единици 6
Градоначалник Уве-Петер Лестин (СДП)
Основни податоци
Површина 20,89 км2
Надм. височина 64 м
Население 7.280 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 348 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38179
Повик. бр. 05303
Портал www.papenteich.de
Местоположба на Швилпер во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°20′0″N 10°27′0″E / 52.33333° СГШ; 10.45000° ИГД / 52.33333; 10.45000

Швилпер (германски: Schwülper) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Низ општината поминува автопатот А2, до кој општината има приклучок, и покраинскиот пат Б214. Низ општината течат реките Окер, Шунтер и Букграбен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓаат следниве места: Грос Швилпер, Ротемиле (со Клајн Швилпер и Хилпероде), Лагесбител и Вале.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Gemeinde Schwülper: Daten/Fakten[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]