Изенбител

Од Википедија — слободната енциклопедија
Изенбител
Црквата во Изенбител
Црквата во Изенбител
Црквата во Изенбител
Грб на Изенбител
Изенбител во рамките на Германија
Изенбител
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Изенбител
Месни единици 3
Градоначалник Тања Цезар (независна)
Основни податоци
Површина 18,65 км2
Надм. височина 68 м
Население 6.403 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 343 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38550
Повик. бр. 05374
Портал www.isenbuettel.de
Местоположба на Изенбител во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°26′9″N 10°34′46″E / 52.43583° СГШ; 10.57944° ИГД / 52.43583; 10.57944Координати: 52°26′9″N 10°34′46″E / 52.43583° СГШ; 10.57944° ИГД / 52.43583; 10.57944

Изенбител (германски: Isenbüttel) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 6 километри југоисточно од Гифхорн и 20 километри северно од Брауншвајг.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа помеѓу градовите Волфсбург (околу 18 км), Гифхорн (околу 6 км) и Брауншвајг (околу 20 км). Железничката станица „Изенбител Дорф“ се наоѓа на железничката линија Брауншвајг-Вирен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Изенбител се состои од следниве места:

  • Изенбител
  • Борнзик
  • Танкумзе

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]