Јембке

Координати: 52°29′50″N 10°45′36″E / 52.49722° СГШ; 10.76000° ИГД / 52.49722; 10.76000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јембке
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Јембке
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Јембке
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Јембке
Грб на Јембке
Јембке во рамките на Германија
Јембке
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Болдекер Ланд
Градоначалник Хенинг Шулце (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,57 км2
Надм. височина 57 м
Население 2.012 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 138 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38477
Повик. бр. 05366
Местоположба на Јембке во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°29′50″N 10°45′36″E / 52.49722° СГШ; 10.76000° ИГД / 52.49722; 10.76000

Јембке (германски: Jembke) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Јембке се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Дремлинг на Клајне Алер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]