Бокенсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бокенсдорф
Бокенсдорф
Бокенсдорф
Бокенсдорф
Грб на Бокенсдорф
Бокенсдорф во рамките на Германија
Бокенсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Болдекер Ланд
Градоначалник Јенифер Георг (независна)
Основни податоци
Површина 14,49 км2
Надм. височина 72 м
Население 1.278 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38556
Повик. бр. 05366
Местоположба на Бокенсдорф во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°29′52″N 10°42′52″E / 52.49778° СГШ; 10.71444° ИГД / 52.49778; 10.71444Координати: 52°29′52″N 10°42′52″E / 52.49778° СГШ; 10.71444° ИГД / 52.49778; 10.71444

Бокенсдорф (германски: Bokensdorf) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Бокенсдорф се наоѓа помеѓу природните паркови Зидхајде и Дремлинг. Западно од местото се наоѓа мочуриштето Дерен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]