Грос Езинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Езинген
Црквата во Грос Езинген
Црквата во Грос Езинген
Грб на Грос Езинген
Грос Езинген is located in Германија
Грос Езинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Везендорф
Месни единици 5
Градоначалник Фридхелм Диркс (ДХС)
Основни податоци
Површина 57,44 км2
Надм. височина 74 м
Население 1.919 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 29393
Повик. бр. 05838
Портал www.gemeinde-gross-oesingen.de
Местоположба на Грос Езинген во рамките на округот Гифхорн
Карта
Координати 52°39′0″N 10°29′0″E / 52.65000° СГШ; 10.48333° ИГД / 52.65000; 10.48333Координати: 52°39′0″N 10°29′0″E / 52.65000° СГШ; 10.48333° ИГД / 52.65000; 10.48333

Грос Езинген (германски: Groß Oesingen) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на сојузниот автопат Б4. Низ Грос Езинген тече реката Вие, притока на Шварцвасерс.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓаат следниве места: Клајн Езинген, Маренхолц, Царенхолц, Тексас и Шмарлох.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]