Барведел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барведел
Кула во Барведел
Кула во Барведел
Кула во Барведел
Грб на Барведел
Барведел во рамките на Германија
Барведел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Болдекер Ланд
Основни податоци
Површина 19,8 км2
Надм. височина 58 м
Население 1.038 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38476
Повик. бр. 05366
Местоположба на Барведел во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°31′0″N 10°47′0″E / 52.51667° СГШ; 10.78333° ИГД / 52.51667; 10.78333Координати: 52°31′0″N 10°47′0″E / 52.51667° СГШ; 10.78333° ИГД / 52.51667; 10.78333

Барведел (германски: Barwedel) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Барведел се граничи со следниве општини (од север надесно):

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]