Прејди на содржината

Аденбител

Координати: 52°22′51″N 10°27′9″E / 52.38083° СГШ; 10.45250° ИГД / 52.38083; 10.45250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аденбител
Црквата „Св. Богородица“ во Аденбител
Црквата „Св. Богородица“ во Аденбител
Црквата „Св. Богородица“ во Аденбител
Грб на Аденбител
Аденбител во рамките на Германија
Аденбител
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Папентајх
Месни единици 2
Градоначалник Дорис Пелиг (независна)
Основни податоци
Површина 13,71 км2
Надм. височина 74 м
Население 1.788 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 130 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38528
Повик. бр. 05304
Портал www.adenbuettel.de
Местоположба на Аденбител во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°22′51″N 10°27′9″E / 52.38083° СГШ; 10.45250° ИГД / 52.38083; 10.45250

Аденбител (германски: Adenbüttel) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Општината Аденбител се наоѓа на североисточниот до средишниот дел на висорамнината Папентајх.

Соседни општини

[уреди | уреди извор]

* Оддалеченоста е прикажана согласно центарот на местото.

Град Гифхорн (16 км)
Место Ролфсбител (3 км) Општина Ретгесбител (7 км)
Општина Дидерзе (4 км) Место Ретен (2 км) Град Волфсбург (24 км)
Грос Швилпер (3,5 км) Место Лагесбител (4 км)
Град Брауншвајг (15 км)

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Општината е составена од местата Аденбител и Ролфсбител. Кон општината припаѓа и Гут Варксбител.

Историја

[уреди | уреди извор]

Првото документирано спомнување на Аденбител било во 1226 година. Во 1619 година била изградена црквата. Во првата половина на XX век во близина на селото постоел рудник

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]