Калберла

Координати: 52°25′29″N 10°36′59″E / 52.42472° СГШ; 10.61639° ИГД / 52.42472; 10.61639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Калберла
Црквата во Калберла
Црквата во Калберла
Црквата во Калберла
Грб на Калберла
Калберла во рамките на Германија
Калберла
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Изенбител
Месни единици 7
Градоначалник Томас Голтерман (СДП)
Основни податоци
Површина 27,64 км2
Надм. височина 67 м
Население 5.234 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 189 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38547
Повик. бр. 05374
Местоположба на Калберла во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°25′29″N 10°36′59″E / 52.42472° СГШ; 10.61639° ИГД / 52.42472; 10.61639

Калберла (германски: Calberlah) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Калберла се наоѓа во областа Папентајх.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од следниве места:

  • Аленбител
  • Алербител
  • Брунсбител
  • Калберла
  • Едесбител
  • Јелпке
  • Ветмерсхаген

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]