Миден (Алер)

Координати: 52°32′0″N 10°22′0″E / 52.53333° СГШ; 10.36667° ИГД / 52.53333; 10.36667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Миден (Алер)
Црквата во Миден
Црквата во Миден
Црквата во Миден
Грб на Миден (Алер)
Миден (Алер) во рамките на Германија
Миден (Алер)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гифхорн
Општ. заед. Мајнерзен
Месни единици 6
Градоначалник Хорст Шисгерис (ДХС)
Основни податоци
Површина 67,27 км2
Надм. височина 47 м
Население 5.334 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GF
Пошт. бр. 38539
Повик. бр. 05375
Портал www.mueden-aller.de
Местоположба на Миден (Алер) во рамките на округот Гифхорн
Карта
Карта
Координати 52°32′0″N 10°22′0″E / 52.53333° СГШ; 10.36667° ИГД / 52.53333; 10.36667

Миден (службено: Миден (Алер); германски: Müden (Aller)) — општина во округот Гифхорн, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на вливот на реките Алер и Окер.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Миден се наоѓа на јужниот крај на Линебуршкото Поле, околу 20 километри од Гифхорн, 50 километри од Хановер, 30 километри од Целе, 35 километри од Брауншвајг и 40 километри од Волфсбург.

Во Миден (Алер) се влева реката Окер во Алер.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината има 5.787 жители и е поделена на следниве единици (во загради нивниот број на жители):[2]

 • Миден (Алер) (2.689)
 • Бокелберге (38)
 • Бренекенбрик (55)
 • Дикхорст (736)
 • Етенбител (750)
 • Флетмар (1.047)
 • Герстенбител (208)
 • Гилде (74)
 • Ханенхорн (172)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Stand: 1. Dezember 2009, Einwohnerstatistik Samtgemeinde Meinersen Архивирано на 4 јануари 2014 г..

Надворешни врски[уреди | уреди извор]